Poradnia Rodzinna przyjmuje swoich pacjentów od poniedziałku do czwartku w godzinach: 09.00-19.00, w piątek natomiast od 13.00 do 19.00. W ramach programu Poradni działa kilka form pomocy osobom uzależnionym od narkotyków oraz ich rodzinom.

Są to mianowicie:
1. Poradnictwo indywidualne
2. Grupa wsparcia dla rodziców
3. Infolinia


1. Poradnictwo indywidualne

Są to cotygodniowe spotkania indywidualne, które obejmują trzy grupy osób:

a) osoby eksperymentujące z narkotykami. Spotkania te mają na celu opracowanie planu postępowania, aby zapobiec dalszemu wchodzeniu w uzależnienie (zawarcie kontraktu z dzieckiem, kontrola moczu, zachowania, kieszonkowego, towarzystwa). W trakcie tych spotkań udzielane są informacje na temat negatywnych skutków działania narkotyków, mechanizmów, faz uzależnienia. Analizowane są przyczyny eksperymentowania z narkotykami, sytuacja rodzinna oraz podtrzymywanie w abstynencji.

b) osoby uzależnione od narkotyków oczekujące na ośrodek - w celu zmotywowania do leczenia, podtrzymania w abstynencji oraz podtrzymania motywacji do leczenia. Osoba uzależniona ma możliwość opowiedzenia o swych trudnościach, uzyskania pomocy w rozwiązaniu problemów, wsparcia. Analizowane są przyczyny uzależnienia oraz sytuacja rodzinna.

c) rodziny osób uzależnionych, które uzyskują informacje na temat uzależnienia oraz dowiadują się o sposobach postępowania z uzależnionym dzieckiem.

2. Grupa wsparcia dla rodziców

Spotkania te mają charakter wspierająco - psychoedukacyjny. Podczas nich w dużym stopniu korzysta się z doświadczeń uczestników.
Tematami spotkań są kwestie związane ze specyfiką uzależnienia i współuzależnienia, fazami i mechanizmami uzależnienia. Wiele miejsca poświęca się kształtowaniu umiejętności rozpoznawania objawów zażywania narkotyków, stawianiu granic psychologicznych, właściwej komunikacji, radzeniu sobie z własnymi emocjami.

Składają się one z dwóch części:

a) dzielenie się doświadczeniami, trudnościami i sposobami ich pokonywania między rodzicami;
b) wykład i dyskusja na temat związany z uzależnieniem (zaproponowany przez psychologa).

Grupa ta ma na celu:

  • udzielenie informacji o przyczynach, mechanizmach, fazach uzależnienia oraz o możliwościach jego leczenia;
  • wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy rodzicami;
  • poinformowanie rodziców o tym jak motywować dziecko do podjęcia leczenia oraz jak postępować wobec dziecka, aby nie wspierać i nie podtrzymywać jego uzależnienia.

Na grupę wsparcia dla rodziców uczęszczało 300 osób w ciągu roku.

3. Infolinia - 0 800 120 289

Jest to bezpłatny numer telefonu, pod którym osoby uzależnione, ich rodziny oraz osoby zainteresowane problemem mogą uzyskać informacje i porady dotyczące uzależnienia.
Łączna ilość konsultacji telefonicznych w roku 2002 wyniosła 3 000.